TOMPosite
Projekta apraksts
Projekta galvenais mērķis ir izstrādāt jaunus termoreaktīvus divkomponentu polimērsveķus ar dažādu šķērssaistīšanās blīvumu, kas būtu piemēroti kompozītmateriālu iegūšanai ar dabas izcelsmes šķiedrām, sasniedzot augstu (līdz 90%) atjaunojamo materiālu daudzumu un konkurētspējīgas īpašības.
Celulozes ražošanas blakusprodukts - taleļļas taukskābes (TOFA) – un no atjaunojamām izejvielām sintezētā Meldrumskābe tiks izmantotas divkomponentu sistēmas polimērsveķu sintēzei. Polimerizācija tiks veikta pēc Maikla nukleofīlās pievienošanās reakcijas mehānisma.
Tiks sintezēti divu veidu Maikla donori: transesterificējot TOFA poliolus par acetoacetātiem; sašķeļot Meldrumskābes atvasinājumus ar TOFA polioliem. Tiks iegūti divu veidu Maikla akceptori: akrilējot TOFA poliolus ar akriloilhlorīdu; no epoksidētas TOFA un taukskābju spirta esteriem no TOFA, atverot oksirāna gredzenu ar akrilskābi.
Tiks izstrādāti kompozīti, kas armēti ar dabas izcelsmes īsšķiedrām un audumu. Projekta shematisks plāns dots 1. attēlā.

1. attēls. Projektā paredzēto sintēžu un darba paku (WP) shēma
Projekta iesniedzējs: Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts
Projekta sadarbības partneris: Rīgas Tehniskā universitāte
Projekta īstenošanas gaita
01.01.2025. - uzsākta projekta īstenošana
- 30.06.2025. Projekta progresa pārskats par periodu 01.01.2025. – 30.06.2025.
(0 – 6M)
Atbilstoši plānam (skat. 2. att.) uzsāktas WP1, WP2, WP5 un WP6 aktivitātes.

2. attēls. Projekta Ganta diagramma
WP1 – Maikla komponenšu prekursoru sintēze
Veikta enzimātiska taleļļas epoksidācija un oksirāna gredzenu atvēršana ar trimetilolpropānu (TMP). (T1.1., skat. 3. att.). Tiek veidots literatūras apskats par Meldrumskābi (T1.2., T2.2.). Izstrādāta sintēzes metodika taleļļas taukskābju reducēšanai ar LiAlH4. Veikti priekšmēģinājumi taleļļas taukskābju esterificēšanai ar reducēšanā iegūto spirtu (T1.3.).
3. attēls. Maikla komponenšu prekursoru (spirtu) sintēze.
WP2 – Maikla donoru sintēze
Uzsākta Maikla donoru sintēze no iegūtajām izejvielām WP1 aktivitātē ar terc-butilacetoacetātu (T2.1.).
WP5 – Projekta vadība
Izveidots Datu pārvaldības plāns (nodevums D5.1), publicēts Zenodo platformā. Sagatavotas tehniskās specifikācijas, izsludināti iepirkumi. Rīkotas vairākas tikšanās ar projekta partneri (skat. 4. att.).
4. attēls. TOMPosite komanda projekta 6M sapulcē Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā. No kreisās: Ralfs Pomilovskis, Aiga Ivdre, Miķelis Kirpļuks, Inese Mieriņa.
WP6 – Rezulātu izmantošana un izplatīšana
Projektam izveidota atsevišķa sadaļa kki.lv mājaslapā. Radīts TOMPosite logo.
Veikti vairāki popularizējoši ieraksti Facebook, Linkedin, Instagram sociālajos tīklos.
Piedalījāmies vairākos projektu popularizēšanas pasākumos – RTU Karjeras dienās, Ēnu dienā. Kā arī TOMPosite darbinieki no LV KĶI devās vizītē uz Cietvielu fizikas institūtu apspriest potenciālās iespējas TOMPosite polimērsveķu pielietojumam, kā arī kopīgu projektu iesniegšanu (5. att.).
5. attēls. TOMPosite LV KĶI komanda Cietvielu fizikas institūtā. No kreisās: Ralfs Pomilovskis, Aiga Ivdre, Miķelis Kirpļuks.