Pārlekt uz galveno saturu

LIGsp

N-dopētu oglekļa mikrosfēru sintēze no lignīnu saturošām izejvielām ar lietojumu elektrodu materiālos un elektroķīmiskajos katalizatoros ( LIGsp)

Projekta apraksts

Biomasas un tās pārstrādes atlikumu izmantošana ir viens no siltumnīcas efekta samazināšanas risinājumiem. Pašlaik biorafinēšanā attīstās tehnoloģijas, kas izmanto biomasas cukurus produktu ar augstu pievienoto vērtību radīšanā, taču lignīna izmantošana joprojām ir problēma.

Projekta LIGsp mērķis ir sintezēt oglekļa mikrosfēras no biorafinēšanas blakusproduktiem- lignīna un fenolus saturošu bioeļļas frakciju, izmantojot divus paņēmienus- hidrotermisko karbonizāciju un Stobera metodi.

Oglekļa mikrosfēras raksturojas ar kontrolējamu caurlaidību, funkcionalitāti, augstu virsmas tilpuma attiecību un termisko stabilitāti, kas padarā tās par daudzsološu materiālu enerģijas uzkrāšanas un pārveides ierīcēs. Iegūtās oglekļa mikrosfēras tiks papildus termoķīmiski aktivētas, kā rezultātā tiks iegūtas ar slāpekli dopēts oglekļa materiāls, kuras varēs izmantot superkondensātoros un degvielas šūnās. Projekta realizācija dos ieguldījumu lignīna un to saturošo atlieku izmantošanas veicināšanā pārejā uz “zaļu” un energoefektīgu ekonomiku.

Projekta kopējais finansējums: 300 000 eur

Projekta ilgums: 36 mēneši

Projekta īstenošanas vieta: Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts

Projekta īstenošanas gaita

01.01.2025. - uzsākta projekta īstenošana.

30.03.2025 - Projekta progresa ziņojums.
Periodā, atbilstoši darba plānam, tika uzsāktas trīs projekta aktivitātes.

Uzsākta aktivitāte Nr.1 (Ang. Val. WP1: Study the synthesis of carbon microspheres from biooil):

Atskaites periodā veikta bērza un egles koksnes sagatavošana ( materiāla smalcināšana, sijāšana, apstrāde ar 0,5% sērskābi ), ātrā pirolīze ( ūdens tvaiks, 400°C) un iegūta bioeļļa. Uzsākta  fenolu frakcijas izdalīšana. Uzsākti eksperimenti, lai iegūtu oglekļa mikrosfēras hidrotermiski karbonizējot bioeļļu.

Uzsākta aktivitāte Nr. 2 (Ang. Val. WP2: Study the synthesis of carbon microspheres from SW-lignin):

No Igaunijas firmas “Fibenol ” tika iegādāts 5 kg LIGNOVA™ Crude lignīnas.

Uzsākta aktivitāte Nr. 3 (Ang. Val. WP5: Management and coordination) : sagatavots un publicēts Datu pārvaldības plāns:
https://doi.org/10.5281/zenodo.14935981

FLPP projekta logo
Projekta statuss:
Aktīvs
Izpildes laiks:
01.01.2025 - 31.12.2027
Projekta tips:
LZP FLPP
Projekta numurs:
lzp-2024/1-0525
Projekta vadītājs: