Pārlekt uz galveno saturu

Ķīmiski pārstrādāti poliuretāna putuplasta atkritumi kā izejviela jaunu polimēru izstrādei izmantojot Maikla pievienošanās reakciju (RecPUR)

Mūsdienās, ievērojot Eiropas Zaļā kursa definētos mērķus un arī Latvijas Bioekonomikas stratēģijas mērķus, būtiski ir aizstāt naftas ķīmijas izejvielas ar atjaunojamajām un reciklējamām izejvielām, tādējādi samazinot CO2 izmešus. Projektā RecPUR tiks izmantoti milzīgas ekoloģiskās problēmas izraisošie poliuretānu putuplastu atkritumi un lokālais resurss talleļļa, kas ir koksnes izcelsmes atjaunojamais izejmateriāls, iegūts celulozes ražošanas procesā. Projektā RecPUR ir izvirzīta ideja par poliuretāna putuplastu atkritumu depolimerizāciju izmantojot poliolus no taleļļas vai epoksidētas taleļļas taukskābēm. No depolimerizētā poliuretāna putuplasta tiks sintezēti divu veidu monomēri: Mihaela donors – acetoacetāta grupas saturošs monomērs, un Mihaela akceptors – akrilskābes grupas saturošs monomērs. Secīgi no iegūtajiem donora un akceptora monomēriem tiks iegūts polimērs, izmantojot Mihaela pievienošanās mehānismu. Iegūtais polimērs saturēs uretāna grupas, bet sintēzes procesā netiks izmantots izocianāts. RecPUR beigu aktivitāte ir Mihaela polimēra uzputošana, izmantojot jaunās paaudzes uzputošanās aģentus, tādējādi iegūstot siltumizolācijas materiālu, kas īpašību ziņā būtu konkurētspējīgs ar līdz šim lietoto poliuretānu putuplastu. Iegūtajiem polimēriem tiks pētītas fizikāli-mehāniskās un termiskās īpašības. Izstrādātajiem procesiem un tehnoloģijām būs liels komercializācijas potenciāls.

RecPUR mērķis ir sintezēt poliolus no pārstrādātām poliuretāna putām un iegūt jaunus polimēru materiālus no šiem polioliem, izmantojot Maikla pievienošanās reakciju. RecPur tiks izpildīts šādos posmos:

● Poliuretāna putu atkritumu (savu laiku nokalpojušu materiālu) depolimerizācija ar ilgtspējīgiem glikolīzes reaģentiem;

● Maikla pievienošanās reakcijas komponentu sintēze, kuru ķīmiskajā struktūrā ir uretāna grupas;

● Maikla pievienošanās reakcijas polimerizācijas procesa kinētikas pētījumi;

● Cieto polimēru putu izstrāde, kas satur uretāna savienojumus, izmantojot neizocianātu procesu.

Projekta īstenošanas gaita

01.01.2025. - uzsākta projekta īstenošana

Projekta statuss:
Aktīvs
Izpildes laiks:
01.01.2025 - 31.12.2027
Projekta tips:
LZP FLPP
Projekta numurs:
lzp-2024/1-0277
Projekta vadītājs: