BirchSorb
Projekta apraksts
Projekta mērķis ir sintezēt bio-bāzētus polimēru sorbentus no bērza mizas ekstraktvielām (triterpēniem), izmantojot tos kā stacionāro fāzi un pielietojot sorbentus atdalīšanas un attīrīšanas procesos, īpaši šķidruma hromatogrāfijas (liquid chromatography-LC) un cietfāzes ekstrakcijas (solid phase extraction-SPE) jomās. Pētījums ietilpst industriālās izpētes jomā, aptverot pielietoto izpēti un inovāciju aktivitātes. Projekts “Bio-bāzēto polimēru sorbentu sintēze no bērza mizas ekstraktvielām” atbilst Latvijas Viedās specializācijas stratēģijas (RIS3) pamatmērķiem, veicinot zināšanu ietilpīgu bioekonomiku; fotonikas un viedo materiālu, tehnoloģiju un inženiersistēmu attīstību. Pētījumi par bio-bāzētiem polimēru sorbentiem ir īpaši aktuāli materiālu zinātnē un vides inženierijā, jo šie sorbenti piedāvā ilgtspējīgu alternatīvu tradicionālajiem sorbentiem. Bio-bāzētie polimēri ir biodegradējami, kas palīdz samazināt vides piesārņojumu. Pašlaik pētījumi ir vērsti uz šo sorbentu biodegradējamības uzlabošanu un īpašību optimizāciju, piemēram, augsta virsmas laukuma un porozitātes nodrošināšanu.
Projekta mobilitātes ietvaros plānota divu mēnešu pētniecības vizīte uz Upsalas Universitātes Ķīmijas departamentu Zviedrijā, kur tiks attīstītas prasmes bio-bāzēto sorbentu testēšanā ar modernām hromatogrāfijas un masspektrometrijas metodēm. Šī mobilitāte sniegs būtisku ieguldījumu pētniecības kvalitātes un starptautiskās sadarbības attīstībā, kā arī sagatavos pamatu turpmākiem kopprojektiem un tehnoloģiskajai izcilībai.

Uzsaukums, aktivitāte: Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā" 1.1.1.2. pasākums "Pēcdoktorantūras atbalsts"
Projekta kopējais finansējums: 184 140 eur
ERAF līdzfinansējums: 156 519 EUR
Projekta ilgums: 36 mēneši
- Vadošais partneris - Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūts
- Sadarbības partneris - Upsalas universitātes Neirozinātnes departaments Funkcionālas farmakoloģijas grupa
Projekta īstenošanas vieta: Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts
