VIOBOND: Inovācija, kas maina mūsu ikdienu
Vai zināji, ka daudzi ikdienā izmantotie produkti, piemēram, saplāksnis, smilšpapīrs un siltumizolācijas materiāli, satur sveķus, kuru ražošanā tiek izmantotas fosilās izejvielas un toksiskas vielas kā fenols un formaldehīds? Šīs vielas var izdalīties no materiāliem, ko izmantojam savos mājokļos un darba vietās, ietekmējot gaisa kvalitāti un mūsu veselību.
VIOBOND projekts, ko koordinē A/S Latvijas Finieris, piedāvā risinājumu - bioloģiskos sveķus. Bioloģiskajos sveķos izmanto lignīnu - dabīgu, atjaunīgo koksnes pārstrādes blakusproduktu. Projekta mērķis ir izstrādāt augstas veiktspējas bioloģiskās līmes un sveķu sistēmas, kas samazina atkarību no fosilajām izejvielām.
Lai sekmētu sadarbību un novērtētu paveikto, 2025. gada 9. aprīlī Vic pilsētā, Spānijā, notika Ģenerālās asamblejas tikšanās, ko rīkoja Universitat de Vic (UVic). Tajā piedalījās projekta partneri no visas Eiropas, tostarp LV Koksnes ķīmijas institūts. Mūsu institūtu pārstāvēja Biorafinēšanas laboratorijas vadītājs Dr.sc.ing. Jānis Rižikovs. Sanāksmes dalībnieki apsprieda projekta sasniegumus un ieguvumus, savukārt UVIC iepazīstināja viesus ar savu pētniecības aprīkojumu un iespējām.
Ciešā sadarbībā ar A/S Latvijas Finieris LVKĶI Biorafinēšanas un Lignīna ķīmijas laboratorijas veic dažādu kraft un biorafinēšanas lignīnu raksturošanu, izmantojot progresīvas analītiskās metodes, tai skaitā analītisko pirolīzi. Tiek izstrādātas arī jaunas metodes lignīna-fenola-formaldehīda sveķu molekulmasas un cietēšanas raksturošanai un kalorimetriskās analīzes veikšanai. LVKĶI ieguldījums projekta izstrādē ir vērsts uz to, lai izprastu lignīna uzvedību sveķu sistēmās, kas ir svarīgi augstas veiktspējas bioloģisko līmju izstrādē.
Projekta ietvaros Rīgā jau uzsākta jaunas sveķu rūpnīcas būvniecība, kas kalpos kā piemērs bioloģiskās inovācijas ieviešanai praksē, demonstrējot kā rūpnieciskā simbioze var rezultēties klimatneitrālā ražošanā.
Uzzini vairāk par VIOBOND un kā šis projekts maina mūsu nākotni: šeit.