Pārlekt uz galveno saturu

Lekcija par tekstilu, mikroplastmasu un ilgtspēju

Šodien, 18. martā Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūtā norisinājās lekcija “Tekstils, mikroplastmasa un mēs…”, kurā uzmanības centrā bija tekstila ražošanas un lietošanas ietekme uz vidi un cilvēka veselību.

Lekcijas laikā tika aplūkoti dažādi tekstila materiāli, to īpašības un ietekme uz ekosistēmu, īpaši izceļot sintētisko šķiedru negatīvo ietekmi. Klausītāji uzzināja, ka 69% no visiem tekstilizstrādājumiem ir sintētiski, un visbiežāk sastopamā šķiedra ir poliesters, kas, lai gan ir izturīgs un lēts, tomēr rada mikroplastmasas piesārņojumu.

Tika apskatīti arī ķīmiskie savienojumi tekstilizstrādājumos, piemēram, ftalāti, formaldehīds un bisfenoli, kas var būt bīstami cilvēku veselībai. Pētījumi liecina, ka dažas sintētiskās šķiedras, piemēram, neilons un poliesters, var kavēt plaušu attīstību un veicināt baktēriju rezistenci pret antibiotikām.

Diskusijā tika skarts jautājums par pareizu tekstila lietošanu un uzturēšanu, lai samazinātu vides piesārņojumu. Lekcijas autore, mūsu pētniece Dr.biol. Ulla Milbreta sniedza padomus par:
✔ Ilgtspējīgu audumu izvēli – priekšroka dabiskiem materiāliem, piemēram, kokvilnai un vilnai;
✔ Mazgāšanas paradumiem – retāk mazgāt, izmantot zemāku temperatūru, izvēlēties šķidros mazgāšanas līdzekļus un veļas filtrus;
✔ Apģērba dzīves cikla pagarināšanu – labošanu, apmaiņu, lietotu apģērbu iegādi un pārstrādi.

Lekcija sniedza vērtīgas atziņas par to, kā mūsu ikdienas izvēles ietekmē vidi, un aicināja būt atbildīgākiem patērētājiem, izvēloties ilgtspējīgākus risinājumus tekstila jomā.