VIOBOND konsorcijs aizstās fosilos resursus ar lignīnu ikdienas patēriņa produktos

Versija drukāšanaiVersija drukāšanai

Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts kā zinātniskais sadarbības partneris atbalstīs jaunas sintētisko sveķu rūpniecības būvniecību.

9 partneri no 5 Eiropas Savienības dalībvalstīm ir apvienojuši spēkus 35 miljonus eiro vērtajā VIOBOND projektā, lai Latvijā izveidotu jaunu, unikālu bio-sveķu ražotni. Projekts tika izvēlēts pētniecības un inovāciju programmas HORIZON Europe ietvaros, un tā mērķis ir spert nozīmīgus komercializācijas soļus, kuru pamatā ir dabīgais koksnes komponents lignīns, radot rūpnieciskas tehnoloģijas, lai būtiski samazinātu fosilo izejvielu īpatsvaru fenola formaldehīda sveķos, ko šobrīd plaši izmanto mēbeļu, grīdas segumu, siltumizolācijas, smilšpapīra un un daudzu citu ikdienā klātesošu produktu ražošanā.

Starpnozaru projekta VIOBOND koordinators ir koncerns Latvijas Finieris – pasaules līderis augstas pievienotās vērtības bērza saplākšņa izstrādājumu pētniecībā, attīstībā un ražošanā. Kopā ar 8 partneriem projekts apvieno zināšanas un pieredzi lignīna, kokapstrādes, enerģētikas, inženierzinātņu un citās zinātniskās pētniecības un rūpnieciskās ražošanas jomās:

Latvijas Finieris (Latvija) – bērza saplākšņa ražošana, ķīmiskā rūpniecība (kordinātors)
Graanul Biotech (Igaunija) – biorafinēšana, lignīna ražošana
ST1 (Somija) – biorafinēšana, lignīna ražošana
Chempolis (Somija) – biorafinēšana, lignīna ražošana
Saint-Gobain Finland (Somija) – inženiertehnoloģijas, sveķu izmantošana
Mirka (Somija) – inženiertehnoloģijas, sveķu izmantošana
Pörner Ingenieurgesellshaft (Vācija) – inženiertehnoloģijas
Fundacio Universitaria Balmes (Spānija) – ilgtspējas novērtējums
Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts (Latvija) – zinātniskā pētniecība, analītika

Granta līguma parakstīšanas process pilnībā noslēdzās 2021. gada 18. maijā, oficiāli iezīmējot nozīmīgās sadarbības sākumu. Projekta īstenošana paredzēta no šā gada 1. septembra līdz 2026. gada 31. augustam.

Oficiālā VIOBOND preses relīzē (28.05.2021)

Projekta lapa Ietvara programmas Apvārsnis 2020 portālā CORDIS (angliski)

Projekta lapa LVKĶI portalā