Pārlekt uz galveno saturu

HTCelect

Hidrotermiskā apstrāde kā platforma pievienotās vērtības cieto un šķidro biomasas produktu valorizācijai (HTCelect)

Projekta apraksts

Projekta galvenais mērķis ir vienlaikus iegūt cietos un šķidros produktus ar augstu pievienoto vērtību, hidrotermiski pārstrādājot biomasas ogļhidrātus, tādējādi veicinot biorafinēšanas rūpnīcas attīstību. Cietie produkti būs jauna veida oglekļa elektrodu materiāli, savukārt šķidrie blakusprodukti tiks pētīti kā ķīmiskās rūpniecības resurss. Lignocelulozes koksnes cukuru izmantošana ir jauna pieeja inovatīvu oglekļa materiālu iegūšanai, kas, termiski apstrādājot, nodrošinās jaunus efektīvus materiālus enerģijas iegūšanai. Atbilstoši biorafinēšanas pieejai, lai maksimāli palielinātu iegūto materiālu vērtību un samazinātu atkritumu daudzumu, projekts atbilst Latvijas Viedās specializācijas stratēģijai (RIS3) jomā "Zināšanu ietilpīga bioekonomika" oglekļa materiālu radīšanā, kas varētu konkurēt ar komerciāli elektrodiem un katalizatoriem. 

Projekta ietvaros Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā tiks iegūti jauni atjaunojamie oglekļa materiāli, kas turpmāk tiks termiski apstrādāti un izmantoti mobilitātē (Center for Physical Sciences and Technology, Viļņā, Lietuvā (FTMC), kuru vadīs Dr. Loreta Tamašauskaite-Tamašiunaite ) kā degvielas šūnu elektrokatalizatori un bateriju elektrodu materiāls. Šis darbs ne tikai sniedz pētījumu par cieto un šķidro produktu īpašībām pēc biomasas hidrotermiskās apstrādes, bet arī sniedz teorētisku platformu jaunu efektīvu oglekļa materiālu iegūšanai enerģētikā.

Uzsaukums: Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Pētniecības un inovāciju kapacitātes stiprināšana un progresīvu tehnoloģiju ieviešana kopējā P&A sistēmā" īstenošana.

Aktivitāte: 1.1.1.9. pasākuma "Pēcdoktorantūras pētījumi".

Projekta kopējais finansējums: 184 140 EUR, t.sk. Eiropas Reģionālās attīstības fonda  līdzfinansējums 85% apmērā – 156 519 EUR.

Projekta ilgums: 36 mēneši

Projekta partneri:
  • Vadošais partneris - Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūts
  • Sadarbības partneris - Center for Physical Sciences and Technology, Viļņā, Lietuvā (FTMC)

Projekta īstenošanas vieta: Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts

 

Projekta īstenošanas gaita

01.04.2025. - uzsākta projekta īstenošana.

Projekta statuss:
Aktīvs
Izpildes laiks:
01.04.2025 - 31.03.2028
Projekta tips:
ERAF 1.1.1.9. PostDoc Latvia
Projekta numurs:
1.1.1.9/LZP/1/24/007
Projekta vadītājs: