Pārlekt uz galveno saturu

Zinātnieki izstrādā dabai draudzīgas membrānas krāsvielu attīrīšanai no ūdens

Vai zināji, ka daļa tavu apģērbu krāsu var būt bīstamas dabai — un tās bieži nonāk ūdenī, piesārņojot to?

Tekstila, kosmētikas un pārtikas rūpniecībā izmantotās sintētiskās krāsvielas ir vieni no nopietnākajiem vides piesārņotājiem. Šobrīd visā pasaulē aptuveni 80 % ar krāsvielām piesārņoto notekūdeņu netiek attīrīti. Šīs vielas ir toksiskas, uzkrājas vidē un apdraud gan cilvēku veselību, gan bioloģisko daudzveidību.

Taču ir arī labas ziņas. Jaunākais pētījums, ko veikuši zinātnieki no Upsalas Universitātes, KTH Karaliskā Tehnoloģiju institūta un Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūta, piedāvā ilgtspējīgu risinājumu - celulozes membrānas, kas bagātinātas ar lignīnu. Šīs membrānas no ūdens efektīvi izfiltrē krāsvielu molekulas, turklāt tās saglabā mehānisko izturību arī mitrā vidē un darbojas gan laboratorijas apstākļos, gan reālos ūdens paraugos, tajā skaitā upēs un pazemes ūdeņos.

Šī tehnoloģija ir piemērota dažādu nozaru notekūdeņu attīrīšanai, tostarp tekstilrūpniecībā, kosmētikā, farmācijā un pārtikas ražošanā. Membrānas var viegli pielāgot esošajām ūdens attīrīšanas sistēmām, un to potenciāls nākotnē paver iespējas arī bioloģiski noārdāmu filtru izstrādei.

Pētnieku izstrādātā tehnoloģija ir ne tikai efektīva, bet arī ekonomiska un ilgtspējīga:

  • membrānas izgatavotas no nebalinātas kraftcelulozes - lēta un plaši pieejama izejviela;
  • ražošanas process ir vienkāršs - nav vajadzīgas ķīmiskas modifikācijas vai šķīdinātāji;
  • to var viegli mērogot rūpnieciskai ražošanai, vienlaikus būtiski mazinot piesārņojumu.

Šis pētījums ir daļa no Wallenberg iniciatīvas ilgtspējīgai materiālzinātnei (Wallenberg Initiative Materials Science for SustainabilityWISE), kuras ietvaros mūsu izcilā pētniece Dr. habil. chem. Gaļina Dobele starptautiskas komandas ietvaros meklē veidus, kā resursus izmantot gudrāk un ilgtspējīgāk.

Pilnu pētījuma tekstu lasiet šeit: https://doi.org/10.1016/j.reactfunctpolym.2025.106275.