TalTech pārstāvji viesojas LVKĶI: no lignīna līdz aviācijas degvielai – ideju un zināšanu mijiedarbība

Maija beigās Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā (LVKĶI) viesojās Tallinas Tehnoloģiju universitātes (TalTech) studenti un jaunie pētnieki. Vizītes mērķis bija padziļināt sadarbību bioekonomikas jomā, apmainīties ar pētnieciskajām idejām un iepazīties ar institūta laboratorijām un infrastruktūru.
LVKĶI zinātnieki Ph.D. Daniela Godiņa, Dr.sc.ing. Oskars Grīgs, Dr.sc.ing. Māris Puķe un Mg.chem. Matīss Pāls vadīja viesus ekskursijā pa institūta laboratorijām, demonstrējot pētniecības virzienus – no biorafinēšanas līdz kompozītmateriālu izstrādei, mikroorganismu kultivēšanai un lignīna ķīmijai. Vizīte iezīmējās ar dzīvu zinātnisku dialogu un vērtīgu pieredzes apmaiņu.
TalTech prezentācijas: jaunas pieejas bioloģiskajā pārstrādē un materiālzinātnē
TalTech studenti prezentēja tēmas Bioloģiski iegūstama aviācijas degviela (pētnieku grupa Anvarshu Gopal un Hoàng Anh Nguyên) un Lignīna pildvielas PLA kompozītmateriāliem un 3D drukāšanai (pētnieku grupa Muhammad Faisal Afridi, Muhammad Afaq Khan un Ayesha Ghazanfar).
Tal Tech vadošā pētnieka Dr. Yevgen Karpichev prezentācija Lignin Valorization at TalTech bija padziļināts pārskats par plašu pētījumu spektru TalTech Ilgtspējīgās ķīmijas un inženierijas pētniecības grupā. Dr. Karpichev, kurš ieguvis doktora grādu Ukrainā (2002) un strādājis par viespētnieku ASV, Kanādā, Francijā, Čehijā un Brazīlijā, ir augstu novērtēts eksperts organiskajā un fizikālajā ķīmijā. No 2015. līdz 2019. gadam viņš bija ERA Chair izcilības programmas pētnieks TalTech, bet kopš 2019. gada – šīs grupas zinātniskais vadītājs. Viņa pētījumu virzieni aptver:
- lignīna aerogēlus, termoplastmasas, biolīmes un funkcionālos pārklājumus,
- enzīmu inženieriju,
- lignīna izmantošanu antibakteriālu, katalītisku un bioizsekojamu materiālu izstrādē,
- zaļās ķīmijas metrikas (piemēram, CHEM21) un strukturālās bioloģijas rīkus, tostarp rentgenstruktūranalīzi un SAXS.
Dr. Karpichev prezentācija spilgti demonstrēja, kā lignīnu var pozicionēt kā platformas molekulu nākotnes materiālu ķīmijā un biotehnoloģijā.
Sinerģija starp institūcijām
TalTech viesu prezentācijas demonstrēja starpdisciplināru pieeju, kas sasaista mikrobioloģiju, organisko ķīmiju, materiālzinātni un vides inženieriju. Šī vizīte ne tikai stiprināja saikni starp pētniekiem, bet arī iezīmēja būtisku soli turpmākajai sadarbībai starp LVKĶI un TalTech videi draudzīgu materiālu attīstīšanā un inovatīvu biorafinēšanas risinājumu radīšanā.