LVKĶI pētnieki prezentē pētījumus starptautiskajā konferencē Carbon 2025

Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta pētnieki piedalījās vienā no nozīmīgākajām oglekļa materiāliem veltītajām starptautiskajām konferencēm Carbon 2025, kas no 2024. gada 29. jūnija līdz 4. jūlijam norisinājās Senmalo (Saint-Malo), Francijā. Konference, kas notiek katrus trīs gadus Eiropā, sapulcēja vairāk nekā 500 dalībnieku – oglekļa materiālu zinātnieku, inženieru un industrijas pārstāvju – no visiem pasaules kontinentiem.
LVKĶI konferencē pārstāvēja Ph.D. Ance Pļavniece, kas prezentēja pētījuma rezultātus par sfēriskām oglekļa materiālu struktūrām (carbon spheres), kuras tiek iegūtas ar hidrotermālas karbonizācijas metodi. Šis darbs tiek īstenots ar Latvijas Zinātnes padomes finansējumu (projekts Nr. 1.1.1.9/LZP/1/24/007).
Savukārt Dr.sc.ing. Aleksandrs Voļperts iepazīstināja ar pētījumu, kas veltīts aktivēto oglekļu (activated carbons) iegūšanai no dažādām koka sugām un to lietojumam elektroķīmiskās enerģijas uzkrāšanā – īpaši superkondensatoros (electrochemical double-layer capacitors, EDLCs). Pētījums tiek veikts ARMS projekta ietvaros.
Konferences plenārsēdēs uzstājās pasaulē atzīti zinātnieki ar lekcijām par oglekļa materiālu inovatīvām pielietošanas iespējām un fundamentāliem aspektiem:
- Prof. Fernando Pereira – “Tailoring carbon surface chemistry: Catalytic applications for sustainable solutions”, kurā tika aplūkota oglekļa virsmas funkcionalizēšana un tās nozīme heterogēnajā katalīzē;
- Prof. Patrice Simon – “2- and 3-D carbons for electrochemical energy storage applications”, kur tika apskatītas divdimensiju (piemēram, grafēna) un trīsdimensiju porainās struktūras elektroķīmiskajiem uzkrājējiem;
- Prof. Yan Li – “Carbon nanotubes as semiconducting materials: synthesis, sorting, and assembly”, par oglekļa nanocaurulīšu (carbon nanotubes) sintēzi, šķirošanu un pielietojumu nanoelektronikā;
- Prof. Vincent Meunier – “Decoding Raman Signatures in Carbon Nanostructures: A First-Principles Perspective on Phonons”, kur tika skaidrota Ramana spektroskopijas (Raman spectroscopy) interpretācija oglekļa nanomateriālos;
- Prof. Fedor Jelezko – “Spin qubits in diamond”, par kvantu informācijas tehnoloģiju izmantošanu, izmantojot spinu kubitus dimanta režģī (spin qubits in diamond lattice).
Piedalīšanās šādā augsta līmeņa konferencē sniedza mūsu pētniekiem iespēju ne tikai prezentēt mūsu institūta jaunākos pētījumu datus, bet arī diskutēt ar nozares līderiem par oglekļa materiālu nākotnes virzieniem, tīkloties un iedvesmoties tālākam darbam. Pateicamies organizatoriem par izcilu zinātnisko programmu.