Pārlekt uz galveno saturu

Latvijas zinātnieki prezentē Valsts pētījumu programmas “Forest4LV” progresu

Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava”, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts (LVKĶI) un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU) ir apvienojuši spēkus, lai īstenotu Valsts pētījumu programmas (Nr. VPP-ZM-VRIIILA-2024/2-0002) “Forest4LV –Inovācijas meža apsaimniekošanā un koksnes apstrādes pievienotās vērtības ķēdē Latvijas izaugsmei: jauni pakalpojumi, produkti, tehnoloģijas" progresu. 

Programmas mērķis ir attīstīt ilgtspējīgas pieejas Latvijas meža apsaimniekošanā un veidot jaunus, inovatīvus risinājumus koksnes pārstrādes procesiem. 

Šī gada sākumā notikušajā projekta atskaites seminārā tika prezentēti pirmie sasniegumi, kas paveikti četru darbības mēnešu laikā.

VPP zinātnisko vadību nodrošina Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta direktora vietnieks un Polimēru laboratorijas vadītājs Dr. Uģis Cābulis. 

Forest4LV – Inovācijas meža apsaimniekošanā un koksnes apstrādes pievienotās vērtības ķēdē Latvijas izaugsmei vadītājs Dr.sc.ing. Uģis Cābulis

VPP Forest4LV – Inovācijas meža apsaimniekošanā un koksnes apstrādes pievienotās vērtības ķēdē Latvijas izaugsmei vadītājs Dr. sc. ing. Uģis Cābulis.

Dr. Uģa Cābuļa vadībā  valsts pētījumu programma risina vairākus svarīgus uzdevumus, kas saistīti ar Latvijas meža nozares attīstību un tās pielāgošanos nākotnes izaicinājumiem.

Programmas mērķis ir daudzslāņains – tas vienlaikus fokusējas uz mežu ekosistēmu veselības uzlabošanu, bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu un inovatīvu koksnes pārstrādes tehnoloģiju izstrādi. Tas iekļauj arī scenāriju modelēšanu, lai palīdzētu meža nozares dalībniekiem pieņemt uz datiem balstītus lēmumus, vienlaikus veicinot ilgtspēju un ekonomisko izaugsmi.

Sasniegumi un inovācijas

Programmas partneri jau pirmajos mēnešos ir guvuši ievērojamus panākumus. Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta pētnieki ir koncentrējušies uz jaunu tehnoloģiju un produktu izstrādi. Zinātnieki pēta mazdimensiju un juvenilo koksni, izstrādā termiskās modifikācijas tehnoloģiju ar slāpekļa izmantošanu, paplašinot koksnes pielietojumu būvniecībā. Tiek pētīta mežsaimniecības produktu izmantošana zaļās ķīmijas iegūšanai, izstrādāta tehnoloģija bioaktīvo savienojumu ieguvei no koksnes mizām, kā arī attīstīti dabīgie kompozītmateriāli mēbeļu un konstrukciju vajadzībām. Attīsta termiski stabilu un dabīgu cieto putupoliuretānu, kā arī izstrādā polimēru kompozītmateriālus ar augstu atjaunojamo sastāvdaļu saturu un videi draudzīgus materiālus ēku apdarei, izmantojot mežizstrādes atlikumus. Veikti arī oriģināli risinājumi inovatīviem produktiem, kas veidoti no mežizstrādes nekoksnes materiāliem un blakusproduktiem, ietverot ķīmiski priekšapstrādātas koksnes blīvināšanu osteosintēzes implantu ražošanai un biotehnoloģisku pieeju bioloģisko augu aizsardzības līdzekļu izstrāde.

Tikmēr Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava” ir pievērsies meža ekosistēmu datu analīzei. Viņu pētījumi atklāj mirušās koksnes un mikrohabitātu nozīmīgumu bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā, kā arī analizē klimata pārmaiņu ietekmi, īpaši mežu veselību ietekmējošos faktorus, piemēram, ugunsgrēkus un kaitēkļus. Institūts izstrādā arī sociālekonomiskos modeļus, kas palīdz izvērtēt dažādu apsaimniekošanas pieeju ekonomiskos un vides ieguvumus.

Savukārt Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes veiktie pētījumi fokusējas uz koksnes materiālu inovatīvu pielietojumu: modelētas šūnveida materiāla īpašības, dimensiju stabilo vieglo plātņu tehnoloģisko īpašību optimizācija un bio-saistvielu izmantošana termo-modificētu finieru ražošanā. Šie risinājumi veicina ilgtspējīgu materiālu attīstību un to pielietošanu būvniecībā. LBTU īpašu uzmanību pievērš arī studentu iesaistei, veidojot jauno speciālistu paaudzi, kas būs gatava turpināt šo darbu nākotnē.

Pēc prezentācijām “Silava” nodrošināja viesiem iespēju tuvāk iepazīties ar savu darbu, organizējot ekskursiju pa institūta modernajām laboratorijām. Dalībnieki apmeklēja Augu fizioloģijas laboratoriju, kur pēta augu reakcijas uz dažādiem vides faktoriem, Molekulārās ģenētikas laboratoriju, kas specializējas ģenētiskajos pētījumos, Meža mikoloģijas laboratoriju, kur analizē sēņu un patogēnu ietekmi uz mežiem, kā arī Meža vides laboratoriju, kas pievēršas klimata pārmaiņu un citu ekoloģisko faktoru izpētei. Ekskursija sniedza praktisku ieskatu institūta darbā un parādīja, kā zinātniskie pētījumi tiek izmantoti mežu ilgtspējīgai apsaimniekošanai.

Dr.biol. Dārta Kļaviņa stāsta par meža mikoloģijas laboratoriju.

Dr.biol. Dārta Kļaviņa (Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava") stāsta par Meža mikoloģijas laboratoriju.

VPP Forest4LV ietekme un nākotnes plāni

VPP ietvaros izstrādāti vairāk nekā 20 modeļi, kas sniedz būtisku informāciju par Latvijas mežu produktivitāti, atjaunošanu un klimata riskiem. Tiek analizēti arī vairāk nekā 15 scenāriji, kas ļauj izvērtēt ilgtspējīgas meža apsaimniekošanas ietekmi uz vietējām kopienām un nozares ekonomisko attīstību.

Nākamajos programmas posmos plānots pilnveidot radītās tehnoloģijas un veikt to praktiskus testus. Tiek plānots arī publicēt pētījumu rezultātus starptautiskos zinātniskajos žurnālos un organizēt konferences, kas sekmēs sadarbību starp zinātni un industriju. VPP ambiciozi tiecas paplašināt sadarbību ar starptautiskajām organizācijām un nodrošināt, ka izstrādātās inovācijas kļūst par reāliem risinājumiem gan vietējai, gan globālai meža nozares attīstībai.

VPPs “Forest4LV” jau tagad apliecina Latvijas zinātnieku spējas radīt ilgtspējīgus un inovatīvus risinājumus, kas palīdzēs Latvijas meža nozarei saglabāt konkurētspēju un pielāgoties nākotnes izaicinājumiem. Šī iniciatīva ir solis uz priekšu gan vides aizsardzības, gan ekonomiskās izaugsmes jomā.