Pārlekt uz galveno saturu

LVKĶI stiprina Latvijas līdzdalību globālajā bioekonomikas un lignīna attīstībā

Starptautiskais Lignīna institūts (ILI), kura biedrs ir arī Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts, 2025. gada jūnijā nāca klajā ar būtisku pavērsienu savas pilotprogrammas attīstībā. Izplatītajā preses relīzē izceltas četras prioritāras pielietojuma jomas, kurās vērojams nozīmīgs progress lignīna izmantošanā: fenola sveķi, poliuretāni, dispergētāji un gumijas kompozīti.

Šie paši virzieni tuvākajos gados kļūs īpaši aktuāli arī Latvijā, jo Valmierā tiek plānota komerciāla mēroga biorafinēšanas rūpnīcas izveide, ko attīstīs Igaunijas tīro tehnoloģiju uzņēmuma Fibenol meitasuzņēmums SIA Fibenol Latvia (LIAA, 2024)

Lignīns – bioloģiskas izcelsmes resurss ar augstu pielietojuma potenciālu

Lignīns ir viens no galvenajiem lignocelulozes biomasas komponentiem, kas nodrošina augu mehānisko izturību un noturību pret biotisko un abiotisko stresu. "Ik gadu pasaulē tiek saražoti ap 100 miljoniem tonnu lignīna, taču tikai aptuveni 2% no tā tiek reģenerēti vai izmantoti augstvērtīgā veidā," teikts ILI iizplatītajā ziņojumā. Mūsdienās arvien vairāk tiek atzīts lignīna potenciāls kā ilgtspējīgai alternatīvai fosilajiem resursiem ķīmijas, materiālu un būvniecības industrijā.

Starptautiskais Lignīna institūts nesen aktualizējis savas inovāciju demonstrācijas platformas (“Showcases”), kas parāda jaunākos pielietojuma piemērus. Tajos uzsvērts, ka ar mūsdienu tehnoloģijām iespējams: aizstāt līdz 100% fenola fenola sveķos, 70% poliolu poliuretānu ražošanā, izmantot lignīna bāzes dispergētājus betona maisījumos, kas konkurē ar superplastifikatoriem un aizvietot tehnisko oglekli gumijas kompozītos.

Valmiera – topošais lignīna bāzes bioekonomikas centrs Latvijā

Globālās tendences lignīna izmantošanā cieši sasaucas ar notikumiem Latvijā, īpaši saistībā ar uzņēmuma Fibenol plāniem izveidot komerciāla mēroga lignīna biorafinēšanas rūpnīcu Valmierā. Šī rūpnīca balstīsies uz veiksmīgi izstrādātu pilotiekārtas modeli, kas jau īstenots Imaverē, Igaunijā. Valmieras industriālais parks nodrošina optimālu infrastruktūru, inženiertehniskos risinājumus, loģistikas savienojumus un potenciālu rūpnieciskai sadarbībai ar citiem uzņēmumiem.

Projektam piešķirts valsts prioritārās investīcijas iniciatīvas statuss, kas nodrošina piekļuvi Latvijas “Zaļā koridora” paātrinātajiem atbalsta pakalpojumiem. Ražošanas uzsākšana plānota ap 2030. gadu, kas iezīmēs nozīmīgu soli Latvijas pārejā uz augstas pievienotās vērtības bioloģiskos resursos balstītu ekonomiku.

Zinātne, industrija un politika kopsolī – Latvijas stratēģiskā priekšrocība

Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts kā Starptautiskā Lignīna institūta (ILI) biedrs aktīvi līdzdarbojas un veido zinātnisko pamatu lignīna inovācijām. Institūts ne vien seko starptautiskajai attīstībai, bet arī veido jaunas zināšanas par lignīna izmantošanu, pielāgojot progresīvus risinājumus vietējam un reģionālajam kontekstam.

Latvijā LVKĶI ir Fibenol zinātniskais partneris, sniedz pētniecisko kompetenci un veicina lignīna valorizācijas pieeju attīstību, kas stiprina Latvijas bioekonomikas pamatus. Šī partnerība veicina zinātnes un industrijas sadarbību un veido pamatu rūpniecības attīstībai reģionā.