Pārlekt uz galveno saturu

Studenti no Itālijas apgūst koksnes ķīmiju Latvijā: Erasmus+ pieredze LVKĶI laboratorijās

No 2025. gada 26. maija līdz 20. jūnijam Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā darbojas trīs audzēkņi no Itālijas Istituto di Istruzione Superiore “Enrico Mattei” izglītības iestādes, Erasmus+ mobilitātes programmas ietvaros. Melissa Saturno, Sara Manes un Francesco Delle Donne četru nedēļu laikā iepazīst zinātniskā darba ikdienu un pilnveido savas praktiskās iemaņas LVKĶI laboratorijās.

Darbs reālās laboratorijās

Mūsu zinātnieki iesaista audzēkņus trīs vadošajās laboratorijās – Koksnes noārdīšanās un aizsardzības, Biorafinēšanas un Polimēru laboratorijā. Viņu veiktie darbi bija daudzveidīgi – no paraugu malšanas un mitruma noteikšanas līdz sarežģītākām analīzēm, piemēram, FTIR spektru uzņemšanai un polimēru materiālu testēšanai.

Melissa Saturno atzina, ka vislielāko iespaidu uz viņu atstāja iespēja patstāvīgi darboties ar iekārtām, kuras skolā parasti nav atļauts izmantot:

"Skolā mums reti ļauj strādāt ar aparatūru pašiem, tāpēc, kad šeit pirmo reizi viena pati veicu ekstrakciju, tas bija ļoti forši,” atklāj Melissa.

Francesco Delle Donne uzsvēra, cik aizraujoši bijis apgūt spektru analīzes un citus ķīmijas aspektus, savukārt Sara Manes izcēla koksnes pārstrādes un biomasas analīzes metodes:

“Es ieguvu daudz jaunu zināšanu par ķīmiskajiem procesiem, kas saistīti ar koksnes pārstrādi.”

Mācību pieredzi palīdzēja nodrošināt vairāki LVKĶI pētnieki. Īpaši pateicamies Koksnes noārdīšanās un aizsardzības laboratorijas pētniekam Ph.d. Errj Sansonetti, un Polimēru laboratorijas vadošajam pētniekam Ph.D. Miķelim Kirpļukam, kuri sniedza nozīmīgu atbalstu praktiskajā darbā. Savukārt sadarbības koordinēšanu visā prakses laikā nodrošināja Polimēru laboratorijas vadošā pētniece Ph.D. Anda Fridrihsone, LVKĶI atbildīgā kontaktpersona Erasmus+ projektā.

Kuratora vērtējums

LVKĶI zinātnieks un praktikantu kurators Dr.sc.ing. Ramūnas Tupčiauskas augstu novērtēja jauniešu motivāciju un attieksmi:

“Jaunieši bija ļoti motivēti strādāt līdzās pieredzējušiem pētniekiem. Ātri uztvēra uzdevumus, pildīja tos apzinīgi un veica gan vienkāršus, gan sarežģītus darbus – no biomasas malšanas līdz FTIR spektru iegūšanai. Kopumā esmu ļoti apmierināts un uzskatu, ka šī bija abpusēji vērtīga pieredze.”

Lai gan vizītes vietu izvēlējās Itālijas skola, visi trīs studenti vienprātīgi atzina, ka pieredze sniegusi ne vien praktiskas zināšanas, bet arī paplašinājusi redzesloku. Melissa atzīmēja, ka izkāpšana no komforta zonas un darbs reālā pētniecības institūtā palīdzējis labāk izprast profesionālo vidi. Sara ir pārliecināta, ka šī pieredze būs nozīmīgs solis viņas turpmākajā izglītībā un CV, bet Francesco lakoniski rezumēja: “Skaisti. Es daudz iemācījos!”

Sirsnīgs paldies

Noslēgumā visi trīs jaunieši ar sirsnību atskatās uz laiku Latvijā, uzsverot gan profesionālos ieguvumus, gan personīgo izaugsmi. Viņi jutās gaidīti un atbalstīti arī brīžos, kad sarunas notika latviski, un vienmēr saņēmuši atbalstu un palīdzību, lai iesaistītos darba procesā. Šī bija ne tikai iespēja apgūt jaunas prasmes, bet arī īsts ieskats zinātniskajā darbā pētniecības vidē.