Pārlekt uz galveno saturu

Cleantech Latvia biedru tikšanās LVKĶI: sadarbība, inovācijas un jaunas iespējas

2025.g ada 13. martā Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā (LVKĶI) norisinājās Cleantech Latvia biedru tikšanās, kuras mērķis bija veicināt sadarbību starp uzņēmējiem un tehnoloģiju pārneses organizācijām, tādējādi stiprinot inovāciju ekosistēmu tīro tehnoloģiju jomā. Pasākuma ietvaros LVKĶI zinātnieki iepazīstināja klastera dalībniekus ar institūta jaunākajiem pētījumiem un to praktisko pielietojumu.

No laboratorijas līdz kosmosam: kriogēnā izolācija Ariane-6 nesējraķetē

Polimēru laboratorijas vadītājs Uģis Cābulis prezentācijā “Kriogēnā izolācija: no teorētiskiem modeļiem līdz Latvijas karodziņam uz Eiropas jaunākās paaudzes nesējraķetes Ariane-6” atklāja LVKĶI un kosmosa industrijas sadarbības dinamiku. Viņa stāstījums izgaismoja zinātniskās izstrādes ceļu no laboratorijas eksperimentiem līdz diviem veiksmīgiem Ariane-6 lidojumiem, kuros izmantoti LVKĶI izstrādātie kriogēnie siltumizolācijas materiāli. Šis projekts ne tikai demonstrē Latvijas zinātnieku konkurētspēju pasaules līmenī, bet arī iezīmē institūta stratēģisko lomu augstas pievienotās vērtības materiālu izstrādē.

Ilgtspējīgi biokompozīti: micēlijs kā nākotnes izejviela

Celulozes laboratorijas vadošā pētniece Ilze Irbe prezentācijā “Inovatīvi micēlija biokompozīti no atjaunojamām dabas izejvielām” iepazīstināja ar jaunākajiem sasniegumiem micēlija biomateriālu izpētē. Viņas vadībā attīstītie micēlija bio-kompozīti jau ir ieguvuši plašu atzinību gan Latvijā, gan starptautiskā līmenī, tostarp prestižo WorldStar for Packaging balvu. Šie materiāli, kas iegūti no atjaunojamām dabas izejvielām, piedāvā ilgtspējīgas alternatīvas tradicionālajam iepakojumam un citiem kompozītmateriāliem, apliecinot iespējas attīstīt videi draudzīgas inovācijas.

Bērza tāss biorafinēšana: no zinātnes līdz komercializācijai

Biorafinēšanas laboratorijas vadītājs Jānis Rižikovs savā prezentācijā “Bērza miza biorafinēšanas kontekstā – pārstrādāt, ne dedzināt” analizēja bērza tāss kā augstas pievienotās vērtības izejvielas potenciālu. No tās iespējams iegūt ne tikai kosmētikas un pārtikas piedevas, bet arī ekoloģiskas saistvielas būvmateriāliem, nodrošinot daudzpakāpju pārstrādi un maksimāli efektīvu resursu izmantošanu. Jāņa prezentācija uzsvēra, kā sadarbība starp zinātniekiem un uzņēmējiem var pārvērst fundamentālos pētījumus par reāliem produktiem ar komerciālu potenciālu.

Inovācijas darbībā: laboratoriju apmeklējumi un nākotnes sadarbības iespējas

Pēc prezentācijām pasākuma dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar LVKĶI laboratorijām un klātienē vērot zinātnisko procesu norisi, gūstot dziļāku izpratni par tehnoloģiju attīstības ciklu – no idejas līdz praktiskai pielietošanai.

Liels paldies Cleantech Latvia par iniciatīvu un iespēju uzņemt klastera biedrus LVKĶI! Tikšanās laikā notika dinamiskas diskusijas, kas veicināja ideju apmaiņu un iespējamo sadarbību nākotnē. Ceram uz veiksmīgu turpmāku sadarbību un kopīgu inovāciju attīstību!

Par Cleantech Latvia

Cleantech Latvia ir klasteris, kas apvieno tīro tehnoloģiju jomā strādājošus uzņēmumus, pētniecības institūtus un augstākās izglītības iestādes. Tās mērķis ir stiprināt Latvijas uzņēmumu konkurētspēju eksporta tirgos, veicināt jaunu vērtību ķēžu izveidi un attīstīt ilgtspējīgus, savstarpēji papildinošus tehnoloģiskos risinājumus.