BioPhoT mentoru diena

Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā (LVKĶI) 2025. gada 1. aprīlī norisinājās BioPhoT platformas mentoru diena. Pasākuma laikā platformas mentori sniedza detalizētu ieskatu par BioPhoT praktiskajiem aspektiem, skaidrojot projektu pieteikumu iesniegšanas procesu, mentoru lomu un vērtēšanas metodoloģiju. Zinātnieki aktīvi iesaistījās diskusijās, uzdodot jautājumus un precizējot neskaidrības saistībā ar projektu attīstību un pieteikumu sagatavošanu.
BioPhoT (Biomedicīnas un fotonikas pētniecības platforma inovatīvu produktu radīšanai) ir ilgtermiņa valsts pētījumu programma, kas izveidota, lai veicinātu sadarbību starp zinātniekiem un komercsektoru, attīstot jaunas tehnoloģijas ar augstu komercializācijas potenciālu biomedicīnas, fotonikas un saistītajās nozarēs. Programmas mērķis ir līdz 2032. gadam izstrādāt 35 jaunas tehnoloģijas, no kurām vismaz 23 sasniegs validācijas līmeni reālos apstākļos (TRL 5) vai pilna mēroga demonstrāciju (TRL 6), un vismaz četras tiks komercializētas.
Programmas pirmajā posmā, līdz 2026. gada 30. novembrim, valsts ir piešķīrusi 12,8 miljonus eiro inovāciju projektu īstenošanai. Papildus gandrīz 5 miljoni eiro tiks novirzīti zinātnieku inovācijas prasmju pilnveidošanai, tostarp apmācībām par intelektuālā īpašuma aizsardzību.
Lai atbalstītu potenciālos projektu pieteicējus, BioPhoT platforma organizē mentoru dienas. Šādu pasākumu mērķis ir sniegt zinātniekiem nepieciešamo informāciju un atbalstu veiksmīgai projektu pieteikumu sagatavošanai un īstenošanai.
BioPhoT platforma ievērojami atšķiras no iepriekšējām Latvijas pētniecības programmām vairākos būtiskos aspektos:
- Ilgtermiņa pieeja un ambiciozi mērķi: Atšķirībā no īstermiņa programmām, BioPhoT ir izveidota kā ilgtermiņa iniciatīva ar konkrētiem mērķiem tehnoloģiju izstrādē un komercializācijā.
- Plaša partnerinstitūciju iesaiste: Platforma apvieno deviņas vadošās Latvijas pētniecības institūcijas, veicinot starpdisciplināru sadarbību un resursu konsolidāciju.
- Fokusēšanās uz komercializāciju un tehnoloģiju pārnesi: BioPhoT īpašu uzmanību pievērš pētniecības rezultātu komercializācijai, veicinot inovāciju attīstību un tehnoloģiju pārnesi uz uzņēmējdarbību.
- Mentoru atbalsta sistēma: Platforma nodrošina mentoru atbalstu projektu pieteikšanas un ieviešanas posmos, palīdzot pētniekiem attīstīt inovācijas un veicinot to ieviešanu tirgū.
- Apmācības un inovāciju izglītība: BioPhoT paredz apmācības par intelektuālā īpašuma aizsardzību un tehnoloģiju pārnesi
BioPhoT platforma ir nozīmīgs solis Latvijas zinātnes un inovāciju ekosistēmas attīstībā, veicinot ciešāku sadarbību starp pētniecību un uzņēmējdarbību. Tās mērķis ir stiprināt Latvijas konkurētspēju starptautiskā mērogā, radot jaunas tehnoloģijas ar augstu komercializācijas potenciālu.
BioPhoT platformu koordinē Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI). Pārējie platformas partneri:
- Elektronikas un datorzinātņu institūts
- Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs
- Latvijas Universitāte
- Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts
- Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts
- Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR”
- Rīgas Stradiņa universitāte
- Rīgas Tehniskā universitāte
